BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Mitropolit Ilarion: Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti grubo narušava volju većine crnogorskih državljana

Mitropolit Ilarion: Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti grubo narušava volju većine crnogorskih državljana
21.12.2019. god.
U izjavi za TASS, predsjednik Odjeljenja spoljnjih crkvenih veza Moskovske Patrijaršije, Mitropolit volokolamski Ilarion (Alfejev) prokomentarisao je Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, koji je dostavljen na razmatranje crnogorskom Parlamentu.


U Crnoj Gori, gdje je tamošnja Vlada nedavno odobrila i proslijedila Parlamentu diskriminatorni Predlog zakona o vjerskim zajednicama, imamo otužan i opasan presedan miješanja sekularne države u pitanja Crkve, koji ima za cilj da da pravnu osnovu za otimanje i prelazak u državno vlasništvo crkvene imovine. Mnogim manastirima, hramovima i drugoj nepokretnoj imovini, koju je Crkva sagradila ili dobila do 1. decembra 1918. godine, prijeti opasnost nacionalizacije.


Sveti Sinod Ruske Pravoslavne Crkve je u svojoj izjavi od 9. jula 2019. godine već izrazio svoju zabrinutost u vezi sa pripremom pomenutog Predloga zakona, na koji je ozbiljne primjedbe imala i Venecijanska komisija.

Predlog zakona je, bez sumnje, uperen prije svega protiv interesa Srpske Pravoslavne Crkve, koja je jedina od vjerskih zajednica u Crnoj Gori sa kojom njene vlasti nisu sklopile nikakav ugovor o regulisanju međusobnih odnosa. Istovremeno, mogućnost usvajanja ovakvog Zakona zabrinula je i Vatikan kao i druge vjerske zajednice u Crnoj Gori.


U skladu sa osmovjekovnim kontinuitetom Srpske Pravoslavne Crkve u Crnoj Gori, većina sakralne imovine u Crnoj Gori pripada upravo Eparhijama Srpske Pravoslavne Crkve, odražavajući tim njen temeljni doprinos formiranju crnogorske državnosti. Ogromna većina pravoslavnih vjernika Crne Gore su upravo vjernici Srpske Pravoslavne Crkve, koji su svoje neslaganje sa ovakvim Predlogom zakona pokazali i na crkveno-narodnom saboru u Podgorici 15. juna 2019. godine, na kojem se okupilo više hiljada vjernika. Takođe, peticiju protiv ovakvog Predloga zakona potpisalo je preko 100 hiljada državljana Crne Gore, meću kojima su mnogi uvaženi ljudi iz javnog života Crne Gore.


Predsjednik Crne Gore M. Đukanović je ne jednom ponavljao da će novi zakon omogućiti punoću vjerskih prava svakom građaninu države Crne Gore. Nažalost, primorani smo da konstatujemo da to nije tako, već da Predlog u ovom i ovakvom svom izgledu narušava većinsku volju građana.

Informativna služba OVCS / Mitropolija


  • Izvor
  • foto: © Mitropolija/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...


Kijev bi se obavezao na neutralni status i dobio međunarodne bezbednosne garancije, prema nacrtu sporazuma

Moskvi je dosta neprijateljskog stava Evrope, izjavio je Dmitrij Peskov


Savetnici bivšeg američkog predsednika razmatraju kazne za nacije koje žele da trguju nacionalnim valutama, preneo je list


Ostale novosti iz rubrike »